Нове дослідження геолога Роберта Тувея Волкера з Університету Флориди довело: майбутнє біорізноманітності тропічних амазонських лісів, які потрапили у пастку нескінченних, спричинених кліматичними змінами пожеж та нещадної експлуатації ресурсів, стає дедалі туманнішим.

5 років – необхідний період для повного відновлення лісового покриву після пережитих пожеж чи посушливих сезонів. Річ у тому, що тривалі посухи сильно ослаблюють дерева, не даючи їм достатньо часу для регенерації. Саме тому на величезних ділянках, де колись буяли тропічні ліси, починають рости легкозаймисті трави та кущі.

Якщо ситуація з тривалими посушливими сезонами та постійними пожежами не покращиться, доля Південної Амазонії вирішиться до 2064 року, – каже Волкер.

2020 рік був не найкращим і для тропічних лісів Амазонки. Кількість самих лише пожеж перевищила займання у жовтні 2019-го – одному з найжахливіших періодів для всього живого регіону. Люди знищили ще 1202 квадратних кілометрів лісу в Бразилії за перші 4 (!) місяці 2020-го – на 55% більше, ніж за той самий період 2019-го.

Внаслідок знищення лісів виникає т.зв. ефект доміно: якщо вирубка дерев сягне 30-50% на півдні, то захід регіону страждатиме від браку вологи, дефіцит якої зросте ще на 40%. Ба більше, вчені пророкують зміну природних зон в Амазонії: тропічні ліси перетворяться на савани.

«Лісову екосистему найдоцільніше було б порівняти з помпою, – зазначає Волкер. – Ліс переробляє вологу, від якої залежать опади у всьому регіоні. Якщо ви його вирубуєте, то і дощі йдуть щораз рідше… І зрештою таку помпу можна поламати остаточно».

Якщо прогнози дослідників справдяться, від нестачі води постраждають 35 мільйонів осіб, що мешкають у цьому регіоні. Кліматичні зміни спричинять вимирання багатьох видів рослин та тварин, різновидів яких і на цей час залишилося небагато.

«Люди, які називають Амазонію своїм домом, не турбуються про біорізноманітність та природу загалом. Їхні інтереси не виходять за межі власної сім’ї», – каже Волкер.

Висновки попереднього дослідження, проведеного 2020 року, свідчили про те, що ситуація в Амазонській низовині – одному із найбагатших на флору та фауну регіоні – може сягнути точки неповернення вже під час нашого з вами життя; її здатність поглинати світові надлишки вуглекислого газу зменшується, і буквально 2035 року ліси вже не поглинатимуть, а продукуватимуть викиди вуглекислого газу в атмосферу.

У минулому тропічні ліси переживали й спекотніші періоди, але слід зважати на те, що такої нещадної експлуатації вони раніше ніколи не зазнавали.
Як і в ситуації з глобальним потеплінням, не ламатимемо душу – основну провину справедливо покласти на великі корпорації та політику держав (або її відсутність).

Торгові угоди з країнами ЄС та США передбачають початок ще активнішого ведення сільського господарства та експлуатації природних ресурсів у Бразилії, де багато людей ледве перебуваються, не кажучи вже про боротьбу з ковідом.

«Держава хоче передати наші території під масштабне ведення сільського господарства. Вона не просто може забрати у нас права на власну землю. Все набагато гірше: влада має намір забрати територію, на яку ми вже маємо право», – каже Сонія Гуахахара, представниця 300 груп корінних народів Бразилії.

«Якщо раніше народи ворогували з іншими групами людей за землю, то тепер основним їхнім противником є федеральна влада, яка підбурює до жорсткіших заходів. Люди вважають, що мають право вбивати безкарно».

Волкер пояснює, що 25% тропічного лісу щонайменше (а це, згідно з думкою деяких науковців, може бути точкою неповернення) зникне вже незабаром через державні проєкти інфраструктури та відсутність допомоги з боку влади.

«Інші країни, на чиїх територіях розташовуються амазонські ліси, а особливо Еквадор, беруть приклад з бразильського президента Болсонару та відкривають регіон для подальшої експлуатації», – заявляє він.

Ця проблема аж ніяк не є новою для Південної Америки. Всі ми так чи інакше оточені напівзнищеними екосистемами – згідно з дослідженнями, природа 1 з 5 країн наближається до повного колапсу. Навіть такі розвинені країни, як Австралія, відмовляються діяти, аби відстрочити катастрофу, яка так стрімко наближається.

Коменти

Віктор

Люди зовсім не вміють головою думати 😟