Як не дивно, на океани глобальне потепління впливає найдужче, тому й вся тамтешня живність теж переживає не найкращі часи, пов’язані з неприродно високими для води температурами. Ба більше, кліматичні зміни тягнуть за собою й зниження рівня кисню у світовому океані.

Тепліша вода з низьким вмістом оксигену – далеко не найкомфортніші умови для життя в океані. Але нове дослідження, опубліковане в Science Advances, показало, як морські рослини та інші живі організми – водорості, трави, мангрові зарості та корали – можуть підвищувати рівень кисню й у такий спосіб давати жителям океану шанс на довге і комфортне життя. Дослідження показало: вироблений вищезазначеними організмами оксиген зменшує стрес, викликаний аномальним потеплінням води, і допомагає тваринам і рибам краще переживати природні катаклізми.

Вчені неодноразово досліджували вплив неприродно високих температур на фізіологію морських жителів, але до цього часу ролі кисню, вивільненого водоростями та коралами, не надавалося особливого значення.

 Бульбашки кисню, виробленого морськими травами, осіли на їхніх листочках.

Для того, щоб визначити роль кисню у стійкості риб та інших живих організмів до аномально високих температур води, вчені вибрали для експерименту 249 особин 6 видів і взялися досліджувати їхню здатність пристосовуватися до кліматичних змін. Краба і маленьку срібну рибку науковці знайшли в мангрових заростях на узбережжі Червоного моря, а різнобарвну рибу Dascyllus та безхребетного так званого морського огірка – поблизу коралового рифу. У експерименті брали участь й морський молюск Modiolus і змієхвостка – родичка морської зірки.

Потім у лабораторії вчені визначали стійкість кожної з особин до підвищеної температури води з нормальним та високим рівнем кисню в ній. Таким чином дослідники хотіли відстежити реакції живих організмів на нові умови проживання.

Всі особини, які брали участь в експерименті, не здатні до терморегуляції, на відміну від ссавців, тому їхній метаболізм прискорюється разом з підвищенням температури води. Що вона тепліша, то більше кисню потрібно морським організмам для життя.

Дослідження показало: високий вміст оксигену у воді допомагає морським мешканцям краще переносити спеку. Річ у тому, що кисень – речовина, завдяки якій живі організми отримують більше енергії з їжі, яку споживають. Щось подібне можна спостерігати й в нашій медицині: гіпербарична оксигенація використовується при лікуванні раку та інших захворювань.

Тому для морських організмів вигідніше жити ближче до коралів та рослин – гарантів постійного постачання оксигену під час найспекотніших годин дня, коли процес фотосинтезу, до речі, має найактивніший перебіг.

Спостерігаючи за динамікою температури та рівня кисню у воді поблизу місць росту морської трави та коралів, вчені дійшли до висновку: під час найбільшого нагрівання водойми, опівдні, сатурація оксигену збільшувалася майже вдвічі. Вони також визначили, що мангрові зарості разом з кораловими рифами та морською рослинністю – життєво необхідні для біорізноманітності як сполучна ланка, що допомагає окремим тваринам переходити з однієї популяції в іншу. Але такій рослинності часто загрожує діяльність людини – наприклад, риболовля з використанням драга, а також розширення прибережних міст.

Для безпеки кисневих провайдерів потрібна як відповідна політика з боку держави чи місцевої влади, так і пильна увага громадськості, котра теж багато чого варта.

Коменти