На середину 2020-х у NASA запланували запуск одного з найкрутіших телескопів, призначених для пошуку інших планет. І хоча оптика в ньому не більша за «Габбл», кут зору дозволяє йому виявити понад 100 000 інших планет навколо.

Знайомтесь — це телескоп «Ненсі Грейс», названий на честь жінки-астронома, «мами телескопу Габбл». Вона настільки крута, що на її честь LEGO навіть видала набір конструктора. Сам телескоп коштує $3.2 мільярда, а через політику Трампа його ледь не відправили на сміттєзвалище (принаймні, так пише Forbes).

Телескоп вивчатиме небо в інфрачервоному діапазоні, користуючись двома методами. Перший – транзитний, себто вимірювання динаміки яскравості зірки під час проходження планети біля зірки.

Другий – гравітаційне мікролінзування, себто коли спалах яскравості виникає через присутність екзопланети.

Загалом, сьогодні більшість небесних тіл (приблизно 2800 з 4400) виявляють за допомогою першого методу, адже періодичне затемнення зірки найпростіше виявити. Утім, це працює, лише коли орбіта планети пролягає між зіркою та Землею. Другий метод працює, коли світло від зірки переломлюється гравітаційними силами екзопланети, немов у опуклій лінзі телескопу.

У «Ненсі Грейс» працюватимуть обидва підходи, а отже, телескоп зможе знайти й планети-відлюдниці, які подорожують космосом без прив’язки до зірок. Теоретично вони можуть бути гігантських розмірів, як Юпітер, ще й оточені своїми супутниками-Місяцями.

Для порівняння, ось різниця між «Габблом» та «Ненсі Грейс»:

Сигнал мікролінзування з таких планет триватиме кількадесят годин, а потім назавжди зникне. Тому нам важко спостерігати за ними навіть кількома телескопами. «Ненсі Грейс» має розв’язати цю проблему.

Метью Пенні, доцент кафедри фізики та астрономії

Отже, «Ненсі Грейс» своїм широким кутом дозволить нам спостерігати за великими ділянками неба та робити якісні знимки, не гірше за «Габбл». Щодня  «Ненсі» збиратиме в 500 разів більше даних, аніж «Габбл». Загалом телескоп плаватиме космосом за півтора мільйона кілометрів від Землі, ближче до центру Чумацького шляху. Місяцями він спостерігатиме певну зону неба і шукатиме для нас нові, невідомі раніше планети та сузір’я.

Читайте також: 2 мільярди років тому на Венері могло існувати життя.

Коменти