Акумулятори теж еволюціонують. На початку 1990-х акумулятор ємністю, якої вистачало б для живлення будинку протягом дня, коштував $75 тис., важив 113 кг і був розміром з пивне барильце. Нині ту саму кількість енергії можна придбати за менш ніж $2000, у пакунку вагою 40 кг.

Цей прогрес має велике значення для декарбонізації світової економіки. Відновлювальні джерела енергії – мінливі; надворі не завжди сонячно і не завжди вітряно. Батареї можуть дати з цим раду, накопичуючи надлишок потужності за високого рівня заряду, і використовуючи її, коли рівень падає.

Динаміка зниження ціни та зростання частки літій-іонних батарей у світовому обігу

Динаміка зниження ціни та зростання частки літій-іонних батарей у світовому обігу

Стабільніше постачання електроенергії може знизити потребу в «піковому» – генерувальних установках, що працюють на викопному паливі. Їх використовують під час різкого зростання попиту на електроенергію, приміром, спекотного дня,  коли всі вмикають кондиціонери. Таке устаткування працює щороку лише по кілька годин, дуже дороге і збільшує витрати споживачів.

Ринок електромобілів також потребує найкращих акумуляторів. З 2008 року, відколи Tesla Roadster стала першою серійною автівкою з літій-іонними елементами, на дорогах з’явилося понад 7 мільйонів електромобілів. Третина вартості електромобіля – це вартість власне акумуляторних батарей, тож зниження ціни на них значно підвищить конкурентоспроможність електрокарів проти звичайних авто.

Чому ж ціни на літій-іонні батареї падають? У своїй статті науковці з Массачусетського технологічного інституту Міка Зіглер і Джессіка Транчик пишуть:

«Швидкість навчання» – зниження ціни за подвоєння сукупного виробництва акумуляторів – останніми роками зросла з 20% до 27%. Тож щоразу, коли обсяг виробництва подвоюється, ціни на акумулятори падають десь на чверть

Має значення і масштаб виробництва – збільшення обсягів продукції дозволяє відшкодовувати витрати на будівництво заводів і дає виробникам можливість впливати на постачальників ресурсів. Також вчені відзначили, що подвоєння технологічних інновацій, яке вимірюють кількістю патентних заявок, знижує ціну аж на 40%.

Здешевшання і покращення літій-іонних батарей, безумовно, триватиме. Наразі середня вартість такого акумулятора – 140 доларів за кВт-год. Святий Грааль – це 100 доларів за кВт-год; саме тоді електромобілі зможуть вповні конкурувати зі звичайними. Виробники акумуляторів, найімовірніше, досягнуть цієї мети буквально за пару років.

Також розширюються акумуляторні сховища – 2020 року США установили рекордні 1,2 гігавата сховища. Німеччина, Австралія та Саудівська Аравія теж мають подібні проєкти. Тож попит на батареї зростатиме, а ціни падатимуть й надалі.

Дивіться також, чому літій – це нове золото.

Літературний редактор.

Коменти

Олексій

І звідки стільки літію взяти? Світові запаси оцінюються в 13 млн т