У серпні 2020 року Apple видалила з App Store гру Fortnite — прихисток для майже 400 мільйонів гравців у всьому світі. Головна причина видалення: порушення правил крамниці та відмова платити комісію за внутрішньоігрові платежі. Все це вилилося у хайповий скандал і мільйонні позови до суду, де й досі  розглядають справу Epic Games проти Apple. Ми стисло розповімо про цікаві подробиці з життя двох неординарних компаній і те, як це вплине на ігрову індустрію загалом.

З чого все почалося

2020 року Epic Games додала власну систему оплати в додатку для iOS та Android. Безперечно, там знали, що Google та Apple вилучать її. Одразу ж після цього Epic Games подала позов до обох компаній. Epic Games вважає, що присутність лишень App Store на iOS пристроях є монополією. Тож суддю просять визнати, що Apple порушує антимонопольне законодавство і примушує розробників використовувати їхню платіжну систему.

Epic Games втратила iOS-ринок, який за останні роки приніс їй пів мільярда доларів.

Apple вважає, що монополія App Store — єдина можливість зберегти належний рівень безпеки для своїх пристроїв. Сторонні додатки-магазини несуть не лише неконтрольовані вразливості, але й завдають збитків компанії, яка мусить добряче витрачатись на кібербезпеку своїх пристроїв. Хай там як, сторони згоди не дійшли.

Суд

На засіданні Epic Games спитали, чому вона платить 30% комісію Sony, але не хоче платити таку саму комісію Apple? Тут і зробили перше відкриття: Sony виступала проти платформи, а Epic Games запропонувала їй «кросплатформове» рішення, де комісія надходитиме за витрати на інших платформах. Тобто якщо ви граєте на Playstation 4, а купуєте щось зі смартфона, то комісію все одно отримає Sony. До речі, таку політику провадить тільки Sony.

Згідно з документами, PS4 забезпечує Epic Games майже половину виторгу з Fortnite (iOS — 7%). Не дивно, що компанія готова йти Sony на поступки. Ще один цікавий факт: до війни з Apple, Epic Games планувала довгострокове співробітництво з дітищем Джобса: акції на AppleTV, брендовані речі тощо.

Судді доведеться з’ясувати, чи мусить iOS бути відкритою до інших платіжних систем (як macOS чи Windows). Також постане питання: чи прирівняють iPhone до ігрової приставки, де платіжна монополія та комісія у 30% — запорука прибутку компанії. Так, маржі на консолях практично ніякої: виготовити ту саму Playstation 4 коштує на 18$ дешевше за її роздрібну ціну. Виробники беруть комісію з ігор, щоб інвестувати в ігровий напрям, а не заробляти на «залізі».

Чому це важливо

Якщо Epic Games переможе, в Xbox, Playstation та Nintendo Switch може зникнути 30% комісія. З іншого боку, Apple заробляє і на залізі, і внутрішніх сервісах, на відміну від «консольників». Крім того, на macOS можна легко встановити сторонній додаток, і жодних питань з приводу безпеки (як з iOS) Apple не порушує.

Також Epic Games пройде «перевірку на наглість» з боку правосуддя США. Вона не лише цілеспрямовано порушила правило магазину, увівши власну платіжну систему в додаток, але й відкрито заявила, що розраховує на імпульсивні покупки гравців. Прагматично, ніц не скажеш.

Тим часом мрії Epic Games частково вже втілили розробники Roblox, створивши всесвіт для розробників, де ділять з ними прибуток від цифрових покупок. Утім, вони не порушують правил внутрішніх магазинів додатків і діляться прибутком від цифрової валюти з Apple, Google та Microsoft.

Коменти