Екзопланети – відомі також як позасонцеві – це планети, розташовані за межами нашої Сонячної системи. Станом на серпень 2019 року зареєстровано та підтверджено існування 4107 екзопланет, всього ж їхня кількість може сягати сотень мільярдів. І ось у цьому космічному розмаїтті з’явився новий мешканець. Точніше, ми про нього дізналися. Знайомтеся – планета TOI-1231 b, з повним обертом навколо своєї осі у 24 земні доби.

Розташована вона за 90 світлових років від Землі, і обертається навкруг NLTT 24399 – червоного карлика М-типу, меншого і тьмянішого, аніж наше Сонце. Виявила її міжнародна група вчених з Лабораторії реактивного руху NASA та університету Нью-Мексико, а допомогли їм у цьому фотометричні дані із супутника спостереження за транзитами екзопланет TESS та з Магелланового телескопа обсерваторії Лас-Кампанас в Чилі. Детальне дослідження має з’явитися у наступному випуску Astronomical Journal.

То чим зацікавила науковців TOI-1231b? Насамперед – ймовірною наявністю атмосфери. Астрономи визначили масу і радіус планети, і обрахували її густину – низьку. Отже, ця планета не кам’яниста, як наша, а газова.

Попри те, що TOI-1231b у вісім разів ближча до своєї зорі, аніж Земля – до сонця, її температура аналогічна земній – через свою холоднішу і менш яскраву материнську зорю. Однак сама планета значно більша від Землі й лише трохи менша за Нептун. Гадаю, її можна назвати суб-нептуном.

Діана Драгомир, доцентка факультету фізики й астрономії в університеті Нью-Мексико, співавторка дослідження

Саме те, що розміром і густиною планета TOI-1231b подібна до Нептуна, дозволяє припустити, що вона має велику газову атмосферу.

Можливо, TOI-1231b має водневу або водневогелієву атмосферу, або навіть щільнішу атмосферу водяної пари. Кожен варіант вказує на різне походження, і це дозволить зрозуміти різницю у формуванні планет навколо М-карликів та планет навкруг нашого Сонця.

Діана Драгомір, співавторка дослідження

Температура TOI-1231b, за підрахунками астрономів, становить 60 градусів Цельсія, що робить її однією з найменших і найхолодніших екзопланет, доступних для подальших досліджень. І що холоднішою є планета, то вища ймовірність того, що в її атмосфері будуть хмари.

Як порівняти з більшістю нещодавно виявлених транзитних планет із температурою в сотні чи навіть тисячі градусів, TOI-1231b явно холодна.

Дженніфер Берт, головна авторка дослідження, наукова співробітниця Лабораторії реактивного руху NASA в Пасадені, Каліфорнія.

Подальше спостереження допоможе визначити, як часто (або рідко) водяні хмари утворюються в атмосфері таких планет, додала пані Берт.

TOI-1231b є ідеальним об’єктом для спостережень за допомогою космічного телескопа Габбл або телескопа Джеймса Вебба – його мають запустити в жовтні цього року. Тож Вебб зможе зазирнути в атмосфери екзопланет і допомогти визначити їхній склад. А Габбл спостерігатиме за «новенькою» планетою наприкінці червня.

Художня ілюстрація планети TOI-1231b

Художня ілюстрація планети TOI-1231b

Астрономи, що вивчають екзопланети, вважають, що TOI-1231b навряд чи придатна для життя, але у разі, якщо в хмарах і на її поверхні справді є вода, то, з огляду на розміри й гравітацію планети, там можуть зародитися екзотичні форми життя велетенських розмірів.

Читайте також Астрономи відкрили дві нові планети — їх вважають найсамотнішими у Всесвіті та Астрономам вперше вдалося побачити формування нової планети

Літературний редактор.

Коменти