Rocket Lab – американська приватна компанія, що працює в галузі космічних розробок, отримала контракт від NASA на створення двох апаратів у межах проєкту EscaPADE – супутникової місії до Марса. Очікується, що нові сателіти запустять у космос 2024 року і 12 місяців вони досліджуватимуть магнітосферу Марса.

Сама компанія Rocket Lab відома двоступеневою ракетою-носієм Electron, яка завдяки легкому класу і багаторазовому першому ступеню може регулярно виводити на орбіту супутники вагою до 300 кг. Компанія вже зробила кілька тестових запусків ракети з космодрому у Новій Зеландії та почала роботу над новим прототипом ракети-носія Neutron.

Що сталося

Нещодавно Rocket Lab офіційно уклала контракт з Лабораторією космічних наук Каліфорнійського університету на проєктування двох апаратів Photon Blue та Photon Gold, які відправлять на Марс. Проєкт стане частиною програми NASA SIMPLEx, створеної з метою планетологічних досліджень Марса та надання поколінням науковців досвіду роботи з космічними апаратами.

Два нові супутники досліджуватимуть структуру та динаміку магнітосфери Марса, зокрема допоможуть нам зрозуміти процеси, які керують структурою магнітосфери, її взаємодією з сонячним вітром та процеси спаду атмосфери планети. Зонди замірятимуть напруженість та топологію марсіанського магнітного поля, плазму і потоки іонів. Кожен з апаратів перебуватиме на еліптичній орбіті планети та працюватиме із під’єднаними магнітометрами, зондом Ленгмюра та аналізатором заряджених частинок.

Апарати мали вирушити у космічну подорож на Falcon Heavy вже 2022 року, разом з міжпланетними станціями Psyche та Janus, але восени 2020 року їх виключили з навантаження ракети носія, щоб модернізувати конструкцію апарату.

Чому це важливо

Про інтерес науки та людства до Марса ми регулярно пишемо на нашому сайті. На цей час є багато автоматичних пристроїв, які досліджують матеріали планети та її атмосферу. Наприклад, дрон Ingeniuity допоміг планетологам з’ясувати, що пил на Марсі переноситься атмосферою набагато легше, аніж ми думали. Завдяки арабській марсіанській станції Al Amal ми отримали перше повноцінне зображення корони Марса – протяжної хмари атомарного водню довжиною у 20 000 кілометрів.

Селфі супутника «Чжужун» на Марсі. Джерело: CNSA

А китайський марсохід «Чжужун» дозволив нам побачити нові знимки планети: панорами навколишньої місцевості, селфі самого марсохода та посадкової платформи. Щораз частіше людство проводить складні висадкові операції на Марс та інші планети, а отже, проблеми міжпланетної дипломатії та колонізації інших небесних об’єктів не забаряться.

Коменти