Спецслужби США отримали доступ до гігантського каталогу інформації, що містить генетичні схеми десятків тисяч вірусів з лабораторії в Ухані. Саме в цьому китайському місті понад півтора року тому зафіксовано перший спалах Covid-19.

Коли і як саме цей каталог опинився у розвідників, не повідомляється, але комп’ютери, що створюють і обробляють генетичні дані цього типу вірусів, зазвичай під’єднані до зовнішніх хмарних серверів, тож, найімовірніше, їх зламали.

Найціннішими технічними даними в цьому контексті є генетичні послідовності, записи в базі даних та додаткова інформація про походження зразків, та час і обставини їх отримання

Джерело CNN у розвідці США

Але навіть наявність цих даних – лише початок. Їх слід обробити на комп’ютерах достатньої потужності – для цього збираються використати суперкомп’ютери національних лабораторій Міністерства Енергетики. А потім оброблені дані треба розшифрувати, і це дуже складно. Бо вчених, які пройшли перевірку службами держбезпеки й водночас володіють мандаринським діалектом китайської мови на рівні, достатньому для інтерпретації даних генетичного секвенування, насправді обмаль.

Наприкінці травня президент Джо Байден доручив розвідувальній службі США подвоїти зусилля з розслідування причин пандемії covid-19 і за 90 днів доповісти йому про результати. Ця заява пролунала відразу після того, як стало відомо, що кілька дослідників з китайського Інституту вірусології в Ухані захворіли й були госпіталізовані в листопаді 2019 року. Оливи у вогонь конспірологічних теорій про штучне походження і навмисне поширення вірусу долило й те, що Китай вкотре відмовився передати ВООЗ і США інформацію про перші випадки захворювання на covid-19.

Утім, вчені, що вивчають коронавірус, скептично ставляться до можливості виявлення в базі даних якоїсь ще невідомої їм інформації. Мікробіолог Девід Релман відзначає, що наразі існують лише непрямі докази обох сценаріїв – і природного походження вірусу, і його можливого витоку. Та бодай би витік був – а таке цілком можливо, і трапляється не вперше – доктор Релман не бачить у цьому злого наміру.

Дослідження, які проводила уханська лабораторія – ті самі, які проводили й проводять вчені в усьому світі; вони критично важливі для розуміння природи наших взаємин з новими вірусами, які можуть завдати великої шкоди. Ми мусимо вивчати ці віруси.

Доктор Девід Релман, мікробіолог, професор Стенфордського університету

Колишній директор національної розвідки США Джон Реткліфф сказав CNN, що в розвідувальних служб вже є «ціла колекція» матеріалів на тему походження SARS-CoV-2

Ми маємо значно більше, аніж публікуємо. І удавати, що розвідка не працює (над цим) – це політичний театр, з використанням розвідувальної служби в ролі офірного цапа.

Джон Реткліфф, ексдиректор національної розвідки США

Офіційні представники розвідки кажуть, що висновки робити зарано, однак сподіваються, що результат розслідування, хай яким він буде, допоможе запобігти іншим пандеміям, та боротися з новими штамами SARS-CoV-2 – як-от зі штамом «Дельта», від якого потерпає, зокрема, й Китай.

Читайте також

Літературний редактор.

Коменти

Кицько

Я теж вважаю, що цей вірус штучно створений або в векторі нвосібірська аб китайцями. Як раз в кацапів вивчали схрещування вірусів, а їхня вакцина спутнік є гібридом аденовіруса й коронавіруса. І першовідкривач СНІДу казав, а йому не вірили, що в коронавірусі звідкілясь є гени СНІДу, що можливо лише в результаті умисного схрещування.