Афганська команда з робототехніки, куди входять виключно дівчата віком від 12 до 20 років, набула світової популярності, отримавши кілька престижних нагород на міжнародних конкурсах. 2017 року дівчат відзначили срібною медаллю та спеціальним призом «За відвагу» на конкурсі робототехніки FIRST, що відбувся в США, а 2018 року «Афганські мрійниці» здобули найвищу нагороду для новачків на конкурсі Rookie All Star Award в Канаді, і особисто зустрілися з прем’єр-міністром країни Джастіном Трюдо.

Афганські мрійниці та Джастін Трюдо, Канада, 2018 рік

Тепер під загрозою перебуває не лише кар’єра «мрійниць» в галузі робототехніки – йдеться про свободу й життя дівчат. У заяві для канадської агенції CBC News правозахисниця Кімберлі Мотлі сказала:

Вони хвилюються про те, що буде завтра. Прагнуть і далі отримувати освіту, й надалі бути майбутнім Афганістану. Та для них це надзвичайно непевна і небезпечна ситуація.

Також пані Кімберлі згадала про те, що прем’єр-міністр Джастін Трюдо був «неймовірним прихильником» дівчат, і висловила сподівання, що Канада принаймні спробує успішно вивезти дівчат з Афганістану, надавши їм статус «біженців», як і було обіцяно 20 000 афганців.

У країні, де понад дві третини дівчат-підлітків не вміють читати й писати, «Афганські мрійниці» справді були символом успішної боротьби за вільний доступ жінок до всіх галузей науки й освіти, та прикладом подолання труднощів. Тепер їхнє майбутнє, як і майбутнє їхньої країни, виглядає не просто безрадісним, а загрозливим.

На жаль, минулого тижня траплялося те, що таліби буквально ходили від дверей до дверей, і буквально витягували дівчаток, змушуючи тих ставати «нареченими». І ми дуже стурбовані тим, що відбувається з командою афганських дівчат-робототехніків – з дівчатами, що прагнуть бути інженерами, долучитися до спільноти розробників ШІ, і насмілюються мріяти про успіх. Тож ми буквально благаємо уряд Канади, ми благаємо прем’єр-міністра Трюдо дозволити їм переїхати до Канади.

Кімберлі Мотлі, адвокатка-міжнародниця із захисту прав людини

Утім, окрім власне дозволу та сприяння канадського уряду, в отриманні яких майже немає сумнівів, є інша, значно серйозніша проблема – сама можливість залишити Афганістан. Кабульський аеропорт майже паралізовано через натовпи афганців, що намагаються евакуюватися, попри солодкі обіцянки Талібану про свободу преси, права жінок та загальну амністію. Люди штурмують літаки, навіть неробочі, чіпляються за трапи та шасі авіалайнерів на зльоті – і щонайменше дві особи таким чином загинули.

Місцеперебування «Афганських мрійниць» наразі невідомо, хоча у неперевірених повідомленнях у Твіттері стверджується, що журналіст BBC бачив дівчат в аеропорту Кабула. Тож надія на те, що ця чудова команда опиниться в безпеці, і зможе втілити мрії про краще майбутнє, в Канаді, чи деінде – все ж таки залишається.

Читайте також

Літературний редактор.

Коменти