Елітний клуб, до якого входили шимпанзе, люди й мавпи-капуцини, отримав пернате поповнення. Донедавна за рівнем інтелекту танімбарських какаду порівнювали з трирічними дітьми. Але чи можуть діти у певній послідовності змайструвати набір столового приладдя? А от какаду, як виявляється, можуть. Вчені спостерігали, як ці дивовижні пернаті виготовляють аналоги лома, голки та ложки для того, щоб смакувати улюбленими фруктами.

Відкриття сталося цілком випадково. Марк О’Хара, фахівець з поведінкової екології, працював з птахами в дослідницькому вольєрі на острові Ямдена, що в Індонезії, коли ненароком побачив те, що змінило наше уявлення про цих птахів. О’Хара з колегами опублікували результати спостережень у науковому журналі Current Biology, про це пише видання Science.org.

Я озирнувся і помітив, як один з птахів майструє інструмент. Було важко повірити власним очам

Марк О’Хара

На очах вченого один із самців какаду провів цілу операцію із твердим плодом ваваї, отруйним для людини. Спочатку він очистив фрукт від шкірки. Потім серією укусів перетворив невелику гілку на клиноподібний інструмент. Цим клином він зробив тріщину в кісточці. Другим інструментом стала імпровізована голка, яка пробила схожу на пергамент оболонку насіння всередині кістки. Насамкінець птах вигриз із кори ложку, щоб видобути насінини зсередини.

Раніше танімбарських какаду вважали анітрохи не розумнішими за гіацинтових ара чи новокаледонських воронів. Ці птахи теж виготовляють примітивні інструменти, щоб видобути їжу. Але жоден з видів не виготовляв декілька інструментів поспіль у певній послідовності.

Наразі відомо, що не всі какаду такі розумні й з групи у п’ятнадцять птахів лише двоє самців зуміли змайструвати інструменти. Це свідчить про великий потенціал до навчання. Як і про те, що в какаду немає гена, який би відповідав за створення інструментарію.

Попри скромні результати, вченим відомо, що ці какаду чудово навчаються один в одного. Деякі навіть гралися з інструментами, однак їм забракло сміливості на те, щоб спробувати відкрити плід самостійно. Крім того, поки готувалася стаття, науковці виявили сліди інструментів какаду на плодах ваваї у дикій природі й навіть підібрали плід з уквіт… вікт… увіткнутим у нього інструментом.

Також читайте: У Samsung оголосили про нову функцію віддаленого блокування крадених телевізорів

Коменти