Служба зашифрованої електронної пошти ProtonMail втрапила у скандал, відповівши на офіційний запит щодо надання швейцарській поліції IP-адреси користувача та даних про пристрої, використані ним для доступу до своєї поштової скриньки. Завдяки цьому користувача заарештували, а рекламне гасло про конфіденційність з сайту сервісу було оновлено. З нього прибрали дані про те, що ProtonMail не реєструє IP-адреси користувачів.

ProtonMail – це електронна пошта, що поважає конфіденційність і ставить на перше місце людей, а не рекламодавців. Ваші дані належать вам, і наше шифрування гарантує це. Ми також надаємо анонімний поштовий шлюз.

Відредаговане повідомлення на сайті компанії ProtonMail

Компанія запевняла: «Ми вважаємо, що конфіденційність та безпека є універсальними цінностями, які долають кордони». Однак виявилося, що кордони можуть долати не лише цінності, але і юридичні запити, і останнім це навіть краще вдається, особливо за сприяння Інтерполу. ProtonMail, як швейцарська компанія, зобов’язана виконувати вимоги швейцарського законодавства. Хоча не зрозуміло, чому ProtonMail реєструвала User-Agent та IP-адреси для входу в систему, попри задекларовану повну конфіденційність. Користувацький інтерфейс пошти має опцію «ввімкнути реєстрацію доступу», але наразі невідомо, чи вмикав її заарештований французький активіст.

Коментуючи подію, один із представників політичних активістів із Франції заявив, що об’єктом посиленої уваги французьких і швейцарських правоохоронців стала група «Молодь за клімат», і порадив користуватися TOR, або хоча б VPN, щоб уникнути небезпеки.

Раніше у ProtonMail заявляли, що вони не збирають користувацьких даних і використовують наскрізне шифрування. Після інциденту компанія опублікувала пояснення:

За жодних умов не можна обійти наше шифрування, тобто електронні листи, вкладення, календарі, файли тощо не підлягають оприлюдненню. Однак у цьому разі Proton отримала юридично обґрунтований наказ від швейцарської влади, який компанія мусила виконати. Не було можливості оскаржити чи проігнорувати цей запит.

Заява компанії ProtonMail

Схоже, що попередні обіцянки компанії були дещо перебільшеними, а гасло «Ваша конфіденційність понад усе» врешті варто замінити на «Якщо ви порушуєте швейцарські закони, ProtonMail може бути юридично змушена зареєструвати вашу IP-адресу в межах швейцарського кримінального розслідування».

У компанії теж порадили використовувати TOR і зазначили, що «є закони, гірші ніж швейцарські».

Що ж, це, принаймні, чесно.

Читайте також Чому треба відмовитись від Google Chrome просто зараз

Літературний редактор.

Коменти