Протягом останніх двадцяти років людство пережило два масові спалахи захворюваності на коронавірус. SARS-CoV лютував у 2002-2004 роках і забрав майже тисячу життів. З 2019-го триває пандемія SARS-CoV-2, якого ми не можемо позбутися й досі. Дослідники Пітер Дашак і Лінфе Ван виявили, що це лише верхівка айсберга і насправді люди підхоплюють коронавіруси значно частіше.

Наукова спільнота має переоцінити частоту переходу вірусів від тварин до людей

Анджела Расмуссен, науковиця з Університету Саскачевану

Спочатку Ван і Дашак нанесли на мапу ареал поширення кажанів, що переносять потенційно небезпечні для нас віруси. Потім вони порівняли створену карту зі схемою розселення людей і дійшли невтішних висновків. Виявилось, майже п’ятсот мільйонів осіб мешкають у потенційному епіцентрі нового коронавірусу.

Найбільше ризикують жителі Камбоджі, В’єтнаму і Півдня Китаю. Власне, до Південного Китаю й ведуть сліди SARS-CoV і його молодшого побратима.

Крім цього, Дашак і Ван проаналізували доступні медичні дані про докоронавірусні часи з потенційно небезпечних регіонів. Це дані про зустрічі з кажанами, виявлені антитіла та те, як довго вони зберігаються в крові людей. Виявилось, до 2019-го приблизно чотириста тисяч осіб щороку мали справу з невідомими нам коронавірусами.

Люди стикаються з кажанами куди частіше, ніж ми могли собі уявити. Багато хто шукає прихистку в печерах, дехто добуває звідти гуано, а хтось взагалі полює на кажанів і їсть їх. Крім того, майже неможливо підрахувати, скільки людей отримують укуси під час нелегальної торгівлі дичиною. Так само важко підрахувати, скільки людей вживають в їжу домашніх тварин, яких кусали кажани.

Пітер Дашак

Результати викликали суперечливі відгуки в науковому світі. Вінсент Мюнстер з Національного інституту алергій США скептично поставився до результатів. Він каже, що модель вартує точності закладених в неї даних, а вибірку у кілька тисяч осіб вважає замалою.

З іншого боку, Анджела Расмуссен називає заявлені цифри цілком ймовірними: в Південно-Східній Азії живе декілька мільярдів осіб і сотні мільйонів кажанів. Чимало вірусів може бути погано пристосованим до людей. Деякі одразу ж знищуються імунною системою. Деякі не передаються. Інші ж можуть бути достатньо руйнівними, але потрапити у невелику закриту спільноту.

Також читайте

Коменти