Питання третьої дози мРНК-вакцин та їхньої ефективности стоїть на порядку денному вже котрий місяць. Компанія Pfizer/BioNTech опублікувала результати третьої фази клінічних випробувань введення третьої дози вакцини. Згідно з проведеним дослідженням (за участі понад 10 тисяч осіб), ефективність додаткової дози у боротьбі з ковідом – 96%. Тож пропонуємо стисло оглянути загальну картину з третьої дози у світі.

У жовтні цього року ВООЗ наголосила на необхідності третьої дози; щоправда, лише для тих, хто має послаблений імунітет.

Першими аналітику із захворюваності після третьої дози опублікували науковці з Ізраїлю. Згідно з їхніми даними, третій укол знижує ризик захворіти на ковід у 11.4 рази (як порівняти з двома дозами, введеними кілька місяців тому). Опісля результати опублікували й США. Серед найчастіших побічних ефектів після третьої дози — біль у місці уколу (71%), загальна слабкість (56%) та головний біль (43%). Госпіталізували лише 0.1%, а левова частка реакцій зникала протягом кількох днів.

Динаміка зменшення захворюваности в Ізраїлі опісля введення третьої дози вакцини. Джерело Reuters

Динаміка зменшення захворюваности в Ізраїлі опісля введення третьої дози вакцини. Джерело: Reuters

Результати третьої фази клінічних досліджень вакцини опублікувала й компанія Pfizer. В її дослідженні взяли участь 10 тисяч осіб, чий середній вік — 53 роки. 11 місяців тому всі вони вже отримали дві дози вакцини Pfizer/BioNTech.

Учасників поділили на групи 1:1 – одним давали стандартну 30 мкг дозу, іншим — плацебо. За тиждень учасників пильно обстежували на предмет ковіду; загальний нагляд тривав протягом 2,5 місяців.

В групі вакцинованих захворіло 5 осіб, а в групі плацебо – 109. На основі цих значень науковці розрахували ефективність, з якою третя доза захищає від хвороби. Так і отримали число 96%. Для чесности у Pfizer зазначили, що дослідження проводили вже під час панування дельта-штаму, тож вакцина ефективна і супроти нього.

Ефективність мРНК-вакцин проти плацебо. Джерело: The New England Journal of Medicine

Ефективність мРНК-вакцин у порівнянні з плацебо. Джерело: The New England Journal of Medicine

Читайте також

Коменти