Законопроект 7182 внесено до Верховної Ради 20 березня. Він має на меті зробити ефективнішою боротьбу з кіберзлочинністю  під час воєнного стану.

Автори законопроекту зазначають, що питання підвищення спроможності захисту України від атак у кіберпросторі є нагальним в умовах російського вторгнення. Протидія кіберзлочинам є різновидом відсічі й стримування агресії кремлівського режиму проти України.

Останнім часом кіберзлочинці в Україні активізувалися. Це спричинилося до істотної матеріальної шкоди державним інформаційним порталами, а також об’єктам критичної інфраструктури. Як наслідок, суспільство почало з недовірою ставитися до інформаційних технологій. Крім того, багато українців ставляться нашорошено до цифрових послуг.

Через це питання протидії кіберзлочинності в Україні є нагальним. Своїм указом від 1 лютого 2022 року № 37/2022 голова держави увів в дію рішення РНБО. Цей указ доручає правоохоронним органам і державним органам спеціального призначення з правоохоронними функціями забезпечити можливість зведення до мінімуму загрози кіберзлочинності. Також технологічні можливості й кадровий потенціал цих органів має бути посилено, щоби була змога запобігати скоєнню кіберзлочинів.

Крім того, Закон пропонує внести зміни до статей 361, 361-1 Кримінального кодексу України з метою приведення термінології у відповідність до Закону «Про електронні комунікації».

Також Закон пропонує нову редакцію статті 361 Кримінального кодексу України. Вона має оцінювати ступінь відповідальності за несанкціоноване втручання в роботу інформаційних (автоматизованих), електронних комунікаційних, інформаційно-комунікаційних систем, електронних комунікаційних мереж залежно від того, які наслідки спричинило це втручання. Крім того, санкції за відповідні кримінальні правопорушення буде посилено.

Нова редакція статті також передбачає, що втручання у функціонування інформаційних (автоматизованих), електронних комунікаційних, інформаційно-комунікаційних систем, електронних комунікаційних мереж не може вважатися несанкціонованим, якщо воно відбувається згідно з  Порядком пошуку та виявлення потенційних вразливостей згаданих систем чи мереж.

Також посилюються санкції у статті 361-1 КК. Відтепер створення  шкідливих програмних і технічних засобів, яке має на меті їхнє протиправне використання, розповсюдження або збут пропонують карати позбавленням волі терміном до трьох років.

Коменти