Нова ініціатива Saving Ukrainian Cultural Heritage Online («Збережемо українську культурну спадщину онлайн») має на меті зібрати відомості й створити вебархів сайтів культурних організацій, музеїв, бібліотек і фондів. Про це йдеться на сайті проекту.

Ініціатива була започаткована 1 березня 2022 року. ЇЇ співорганізаторами стали Квінн Домбровські зі Стенфордського університету, Анна Кіяс з університету Тафтса та Себастьян Майсторович з Австрійського центру цифрових гуманітарних наук та культурної спадщини. Станом на 8 березня було заархівовано понад півтори тисячі  сайтів українських музеїв і бібліотек, цифрових експонатів, текстів та публікацій у відкритому доступі. Про це йдеться на сайті SUCHO.

«Одразу після російського вторгнення ми побачили, що люди надали основні об’єкти української культурної спадщини в інтернет-архів Wayback Machine. Але багато з цих сканувань охопили змістовно тільки першу сторінку сайту. Їм забракло більшості оцифрованих колекцій і мультимедійних фондів», — пояснила Анна Кіяс.

Підхід, який використовують автори проекту, багатосторонній. Під час вебархівування надсилаються  докладніші маніфести URL-адрес на Wayback Machine для кращого покриття змісту сайтів. Також проводиться збір даних і файлів з основних колекцій і додавання їх до колекції інтернет-архівів. Це сприяє легшому виявленню та створенню файлів високої якості у вебархівах.

Автори ініціативи готові розширити перелік культурних сайтів і надбань, збереженням яких вони займаються. Зокрема, вони готові оцифровувати історичні документи, рукописи, музику, літературні твори.

«Ми не прагнемо створювати власні цифрові колекції. Також ми не хочемо розглядати це як дослідницький проєкт для вчених у Північній Америці та Європі. Ми були б дуже щасливі, якби ці файли не знадобилися. Але на випадок, якщо знадобляться ці резервні копії, ми хочемо мати можливість повернути файли туди, де їм належить бути. Ми маємо на увазі, до рук українських бібліотекарів, архівістів та кураторів», — зазначила Квінн Домбровські.

Джерелом фінансування SUCHO є екстрені гранти Асоціації комп’ютерів і гуманітарних наук (ACH) та Європейської асоціації цифрових гуманітарних наук (EADH). Крім того, проект отримує кредити на обслуговування та технічну підтримку від Amazon Web Services.

Резервні копії сайтів зберігатимуться на необмеженому хмарному сховищі. Воно було надане Гарвардським українським науково-дослідним інститутом та університетом Альберти.

Коменти