В центрі скандалу опинилася фінська компанія Nokia. У розслідуванні The New York Times йдеться про те, що компанія відіграла чільну роль у становленні мережі кібершпигунства в Росії.

Саме фінська компанія буцімто вибудувала систему для прослуховування телефонних розмов та перехоплення електронних листів.

«Цього місяця Nokia заявила, що припинить продажі у Росії. Також вона засудила вторгнення в Україну. Але фінська компанія не згадала, що залишає після себе: обладнання та програмне забезпечення, яке поєднує найпотужніший урядовий інструмент цифрового спостереження з найбільшою в країні телекомунікаційною мережею», — зазначається у статті.

За інформацією видання, головна розвідувальна служба росії, ФСБ, за допомогою системи оперативно-розшукової діяльності, або СОРД, проводить прослуховування телефонних розмов, перехоплює електронні й текстові повідомлення, а також відстежує інші інтернет-комунікацій.

Зокрема, саме СОРД використовувався для відстеження прихильників лідера опозиції Олексія Навального. Також за його допомогою відстежувалися телефонні дзвінки самого опозиціонера.

Як із посиланням на отримані внутрішні документи компанії повідомляє The New York Times, понад п’ять років Nokia постачала обладнання та послуги для підключення СОРД до найбільшого російського оператора зв’язку МТС. Хоча сама компанія не виробляє технологій для безпосереднього перехоплення повідомлень, вона співпрацювала з компаніями країни-агресорки для ефективного планування, оптимізації та усунення несправностей підключення системи СОРД до мережі МТС.

Розслідувачі видання підкреслюють, що, згідно з документами, що охоплюють період із 2008 по 2017 рік, Nokia була в курсі, що запускає російську систему шпигунства.

У самій фінській компанії справжність документів не заперечують. Проте там заявили про дотримання міжнародних стандартів, використовуваних багатьма постачальниками основного мережевого обладнання, що може бути використане для стеження.

Компанія також звернулася до урядів світових країн із закликом про встановлення чіткіших експортних правил стосовно продажу технологій. Крім того, в Nokia підкреслили, що «беззастережно засуджують» вторгнення росії в Україну.

Раніше ми розповідали про співпрацю Лабораторії Касперського з російською розвідкою.

Коменти