Щороку, наприкінці його всі люблять підбивати ті чи інші підсумки даного календарного періоду. А на початку наступного – дуже часто роздають усілякі премії найяскравішим подіям за минулий рік. От і ми, яким би не був монструозним 2022, все ж підсумуємо головні музичні діаманти, що він нам їх подарував. Багато з них фактично були натхненні війною, втім, головна пісня року – ні, але й водночас стала одним з гімнів сучасних важких випробувань.

Отож, цей список буде геть суб’єктивним – без врахування, на нашу думку, не надто художньо вартісних релізів і точно ми залишаємо за бортом хитромудрих артистів, які з 24/02 чи навіть ще й пізніше РАПТОМ здобули прозріння, перефарбувалися та припинили дружити з росією чи там заробляти. Ніхто нічого не забув, друзі, і роздаємо наших віртуальних слонів найкращим.

Фіт року

2022 приніс нам ворох несподіваних та сильних колаб, але давайте будемо чесні – хто може справді в цьому конкурувати з Kalush? Так, не обійшлося в парубків й без сумнівних, як не сказати провальних релізів останнім часом – всі вже, здається, висловили справедливі претензії з приводу тих “куль-дебів”. Проте хто ж не помиляється (дехто казав навіть гірші речі – потім ще президентом став 😉), віримо в хлопаків, а в якості їхніх найсильніших колаборацій за минулий рік одночасно перемагають:

Виконавець року

Тут також, фактично, поза конкуренцією. Відзнаку отримує Андрій Хливнюк, лідер Бумбоксу, який своїм коротким акапельним співом на Софійській площі в один з найперших днів повномасштабного вторгнення, на жаль, виконав до того моменту маловідому народну пісню “Ой у лузі червона калина” та враз сколихнув інтернет, додав моральної сили всім нам боротися проти навали рашистів, надихнув мільйони людей її переспівувати, а десятки артистів її записувати й перезаписувати – наче до цього хтось заважав.

Ну і, ясна річ, фіт з Pink Floyd – за словами Андрія, коли йому подзвонив лідер легендарних британських геніїв психоделічного року, він прифігів.

Наприкінці року британці повідомили, що цей трек зібрав понад півмільйона доларів коштів – всі вони підуть на допомогу українцям.

Голос року

Не слід дивуватися цій номінації, вона в нашому випадку не тотожна попередній. По-перше, тут дійсно підібрані чудові мелодійні голоси – хоча це й не професійні співаки. Що ще раз засвідчує, наскільки ж українці є співочою нацією. А по-друге, голоси суто цих людей, у фігуральному та в максимально буквальному значенні – нині чи не найвагоміші та найголосніші у світі.

Саме вони визначають зараз екзистенційні питання планетарного масштабу, тому їм належить наше серце – і це найменше, на що ми здатні у даній ситуації. Без коментарів.

Головна музична тема року

Чи не найпоширеніша композиція з початку повномасштабної війни була створена, власне, вже понад рік тому – але своєї неймовірної слави набула саме у 2022. Фраза фронтмена гурту ДахаБраха Марка Галаневича “Доброго вечора, ми з України” і все, що далі – місяцями лунає чи не з кожного 2-го смартфону, ставши мелодією виклику на більшості з них, а також – з багатьох концертів, шоу, відеоконтенту на YouTube, привітань військових та політиків тощо.

Пара музикантів-діджеїв з Кременчука ProBass та Hardi створили геніальний у своїй простоті мікс електронщини та фолку, й ним підкорили серця мільйонів. Слухаємо, кайфуємо, відзначаємо талант композиторів – наприклад, і в таких крутих саундтреках вже конкретно даної війни, як цей чи цей.

Культурна дипломатія року

Беручи до уваги більш масово орієнтовані релізи минулого року, хочеться згадати і про нішеву культуру, яка теж безумовно важлива. Так, 2022 став дуже яскравим у творчому сенсі для українського жіночого фрік-кабаре гурту Dakh Daughters. У липні вистава за їхньої участі закривала найбільший у світі Авіньйонський театральний фестиваль, при чому Dakh Daughters на ньому були саме в якості музичної складової.

Ще до престижного Авіньйону дівчата спільно зі своїм режисером Владом Троїцьким в тій же Франції, у Одеоні випустили музичний перформанс про жахи нинішньої війни Dance Macabre. Вистава отримала фурор схвалення від глядачів, а також пройшла гастрольним туром по Європі. Взагалі гурт активно гастролював весь рік світом. Так, на одному концерті спільно з Шоном Пенном, наприклад, було зібрано понад 1 мільйон доларів США для потреб українців. Їм та всім артистам, котрі протягом року гастролювали й збирали кошти для України – хочеться виразити величезну подяку та низький уклін.

А вже наприкінці 2022 кінотеатрами стартував не менше, і не більше, як документальний фільм, присвячений Dakh Daughters – присвячений до 10-річчя зі створення колективу.

Відкриття року

jockii druce – головний феномен 2022 року. Непередбачуваний у темах, які підіймає, різкий і радикальний у висловлюваннях. Його трек «шо ви браття» став одним із гімнів війни проти росії

Пише про виконавця портал про медіа і музику СЛУХ. Віртуозно володіючи як загальноприйнятою, так і нецензурною лексикою, талановитий репер з Дніпра поєднує її з мінімалістичним бітом та продукує треки, які мають очевидний авторський стиль. Почувши бодай кілька його синглів – дійсно, їх потому ні з чим іншим не сплутаєш.

Даний трек з’явився вже через кілька днів після великого вторгнення, де актуально станом навіть на зараз він висміяв кацапів, а також надихнув всіх інших нормальних людей аж на 5 мільйонів прослуховувань пісні – ставши першим реп-хітом воєнного часу. З того часу jockii заробляє піснями, за його словами, від 2 до 3 тисяч доларів щомісяця, які перераховує на ЗСУ.

Культурна колаборація року

Про цей, як і про деякі інші релізи та навіть музичні феномени 2022 ми вже розповідали, до прикладу, тут і тут. Але менше з тим, щось не зайвим буде знову повторити – особливо, підбиваючи підсумки року. Отож, через війну, на жаль, Україна зробилася темою №1 у світі, в тому числі й багато в чому на шоу-бізнесовій ниві. З нашими виконавцями роблять фіти Pink Floyd та Ед Ширан, але стаються й більш нестандартні способи вираження обопільної поваги.

Так, протягом певного часу молодий музикант Олексій Карпенко на Львівському вокзалі грав на вуличному піаніно – таким чином, морально підтримуючи переселенців, що приїжджали тоді на Західну Україну цілими ешелонами, тікаючи від росіянських бомб. В березні він виклав у свій інстаграм відео, як виконує під час повітряної тривоги композицію Time мастодонта серед світових кінокомпозиторів Ханса Ціммера.

Мій внутрішній протест сиренам, бомбам, вбивствам, війні!

підписав музикант відос

Вже за кілька днів Ціммер про це знав – та відповів Олексію і всім українцям. Аби не повторюватися знов, маєте змогу подивитися сюжет про цю унікальну історію. Дуже зворушливу, дуже знакову.

Найкраще музичне відео року

Таким хочеться назвати роботу виконавця Cepasa, присвячену Києву. Безпосередньо, теми війни тут наче і немає – що автоматично відрізняє візуальну складову конкретного контенту від більшості, котра – й це ні для кого не секрет – вже часто-густо обросла штампами, як у текстах, так і в одноманітних режисерських рішеннях відеосупроводу.

Столиця з висоти пташиного польоту, знята в різних локаціях та під час різної пори доби пілотами дронів, під качовий електронний біт й вже класичні рядки “Як тебе не любити” – все це виявилося дуже “смачно” та нестандартно. Але – й хочеться додати: таки відчувається, це про війну. Про прихильність до рідних міст, які з нападом русні ми всі навчилися любити, поважати та відбудовуємо їх часто ще й до настання фінальної перемоги.

Експеримент року

Чи не головним музичним стилем-2022 сталася таки якісна, потужна й прогресивна, без применшення – світового рівня електронна українська музика. І, звісно, у фарватері цього виконавиця Onuka, яка вже давно стала явищем укркультури.

Під завісу року Ната Жижченко видала атмосферний, магічний та крутезний кліп на пісню “Душа народу” де, в принципі, багато чого очікуваного і звичного. Але Онука не була б сама собою, якби не зміксувала це нестандартно і натхненно.

Надії на Євробачення-2023

Музичний колектив, який вже брав участь у нацвідборі на Євробачення і тоді не виграв, ба навіть, зарікався більше не думати про них надалі. Але, мабуть, щось пішло не так, тож гурт з двох парубків знов подався вже на цьогорічне Євробачення – і спокійно виграв туди поїздку, тобто можливість представляти Україну. Мушу абсолютно суб’єктивно зазначити: їхній виступ мені дуже зайшов. Нічого подібного ми ще на song contest не посилали, а тепер воно в нас є, воно круте і стильне, слава Богу, без віночків і кружлянь по колу з виттям про тяжку долю, бо скільки вже можна. Позаяк, ми начебто нація героїв і вільної та широкої культури – в усіх сенсах. Так, даний номер у тому вигляді, який має зараз, не говорить напряму про війну, як того багатьом хотілося б, і так – з огляду на торішню перемогу Kalush Orchestra, (вже третю для України за всі 20 років її участі у конкурсі, що є неймовірною результативністю) – у 2023 нам, думаю, знов “золота” чи то кришталевого кубка чекати не доведеться. Але й чи потрібно? Те, що ми можемо перемагати та робимо це часто – вже самим собі і всім навколо, наче, довели. Тепер можна – й просто у стильну, потужну та сучасну й водночас не без вкраплень таки болю поп-музику, це нормально. Чекаємо на достойне і якісне репрезентування України вже весною.

Танго року

От не було в нас свого власного культового танго, окрім, можливо, “Гуцулки Ксені” – а тепер з’явилося! І все завдяки Христині Соловій та її каверові Українська лють на знамениту італійську пісню Bella Ciao. Молодець, Христино, тобі наші аплодисменти!

Молодець року

Також як не похвалити суперталановитого ютуб-музиканта, який буквально з двох насправді трушних слів, а саме “русня” і “@бана” – робить букет емоцій у вигляді вокально-інструментальної композиції на 2,5 хвилини! Але, якщо бути чесним, у цього чудового музики Malyarevsky є там доволі багато прекрасних у тому числі й авторських треків. Як-от, наприклад, 10-секундний, лаконічний та максимально точний – про Арестовича. Одним словом: молодець!

Оспівування року

Дійсно, дуже складно нині відібрати діаманти, що точно ввійдуть в історію серед великої кількості музичних алмазів – що в принципі прикрашають наше нинішнє непросте життя. Втім, хочеться звернути особливу увагу на два іронічні, але водночас героїчно-епічні треки: про вже культову зброю, яка надавалася Україні і зробила неймовірний вклад у війну і, власне, географічну місцевість, де місяцями подібна й інша зброя нами з успіхом застосовувалася й де розгорнувся захопливий серіал на багато-багато серій. Отож – Байрактар, насолоджуйтеся цим шаленим синглом. А як насолодитеся – до вашої уваги не менш потужна і культова Чорнобаївка (але 18+). Насолоджуйтеся, рідненькі!

Мюслі року

У попередніх топах музики вже неодноразово згадувалася нами й творчість чудового каналу Мюслі UA. Люди там починали свого часу з досить чудних, щоби не сказати крінжових пародій на вітчизняний політикум, але з настанням повномасштабної війни перейшли якісно на кілька якісно вище, тож нині стабільно видають музичний, також навколополітичний годняк.

Деякі з цих, знову ж таки, електронних, класно зроблених тем – стали всенародними хітами. Як-от, наприклад, славнозвісний Вова…, чи трек, присвячений Джонсонюку. Є серед їхніх доробок й шляхер про бобра (вам лише може здаватися, що це дитячий контент, не спішіть обманюватися). А є й натхненні, з націоналістичним забарвленням речі, як от Послання воїнам-рашистам (йменується як фіт з Анастасією Дмитрук) і витвір мистецтва, що був присвячений авторами каналу до дня Незалежності України у 2022 році – Україна понад усе.

Взагалі ж за нібито розважальним вайбом даного контенту криється мінімум – чітка схильність робити наше, та ще й класне, веселе і жорстке. А як максимум, очевидно, якщо навіть не сильно й придивлятися – ймовірно, не випадкова прихильність до певних політичних персон. Що ж, залишається лише побажати авторам у прийдешньому році нових сил, натхнення й креативних ідей, тобто продовжувати в такому ж дусі. А можна ще й – звернути увагу, що реліз їхнього одного з найпопулярніших відосів, власне, про Бориса Джонсона дивовижним чином чітко збігся у часі з відставкою тодішнього прем’єра Сполученого Королівства. Як би така тенденція не продовжилася з іншими героями, кому стільки приділяють Мюслі уваги, не дай же бог!

Дитячий хіт року

Геть порожню нішу сучасного актуального дитячого музконтенту з успіхом підірвали власним хітярою про культового і героїчного пса Патрона хлопці з гурту Karta Svitu. Абсолютно весела і проста пісенька, абсолютно крутий та яскравий кліп, абсолютно харизматичний співак Іван Марунич. Що ще треба для щастя? Правильно – нічого. 10 із 10 у своєму жанрі. Хочемо продовження!

Спеціальна згадка за видатні досягнення у створенні чудового настрою

Трек Oisho BTZ Залужний мутить двіж, як і його мінімалістична візуальна частина – прекрасний у всьому. Їдка сатира на кацапстан, качова техно-електронщина, головнокомандувач українського війська – який, на відміну від всратих радянсько-руських колег настільки крутий, що органічно виглядає навіть у композиції з мультяшними сердечками. Є підозра, річ створювалася для того, аби генерувати просто таки святковий настрій, тому її можна і треба слухати хоч під час визволення Херсону чи Харківської області, чи на День захисників і захисниць, чи й на День святого Валентина. Кожен день слід слухати, на самоті, компанією чи з сім’єю – гірше не буде. Буде тільки краще, адже стаєш просякнутий любов’ю до всього навкруги, що в нас такі ЗСУ і такий в них отаман.

Вибір редактора року

Бувають випадки, коли хтось щось робить прикольне – але ти розумієш, що це ще не топ. Що хлопцям поки варто попрацювати над собою. Тим паче, що їхній продукт і так є очевидним стабільним прогресом. Тож – все попереду. Але вирішуєш дати їм місце в загальнорічному топі, з дуже простої причини. Бо так попросив редактор. Максимально щиро попросив.

Тож, що ж: авансом гурт Циферблат з їхнім відео Земля опиняється тут, а це якраз той випадок, коли автор топу у заручниках і підморгує, аби зрозуміли. Обома очима кліпає.

Головна пісня року

І звісно, під завісу: головна пісня 2022 року, не просту й феноменальну історію котрої вже знає кожен. Ми теж про неї неодноразово згадували, як і про її варіації, в тому числі іронічні. Тому що тут ще додати – переможниця Євробачення-2022, пісня, яка надихає і матерів, і синів, і армію (попри те, що основну частину тексту від її автора Олега Псюка може, хтось і може розібрати й осмислити – але хтозна, хто саме), пісня, яка поєднує в собі кулеметної енергетики реп, народні мотиви, прагматично продуманий хук, який здатен і дійсно таки підривав зал того ж самого Євробачення, змусив Європу шаленіти й давати рекордні оцінки виступу наших пацанів. Стефанія.

Так, пісня не має прямого відношення до війни, як більшість тут. І хоча трек-лист бест оф зе бест-2022 взагалі не можна назвати якимось “так собі” – чомусь не весело, коли розумієш причини, що саме дало такий потужний поштовх нашій музичній творчості за останні місяці. Криваві й божевільні місяці, а музика їх осмислює, десь гоїть наші рани, десь надихає, а десь – сміється в очі нездарам оркам, яким лише й залишається, що тирити в нас наші хіти й огидно переспівувати їх, начебто все те багатство – їхнє, начебто саме вони бадьорим, хоч і тяжким кроком йдуть до заслуженої ПЕРЕМОГИ.

Коменти