Багато мікробів потрапляють на Міжнародну космічну станцію разом з астронавтами, а також на борту вантажних космічних кораблів. Мікроби створюють складні структури – біоплівки. Їх виявляють зокрема на скафандрах, а також у системі водопостачання станції.

Деякі з цих мікробів не несуть загрози здоров’ю астронавтів, але інші є дуже небезпечними, адже можуть спричинити появу серйозних хвороб. Завдяки біоплівкам мікроби перебувають у відносно захищеному стані від зовнішніх загроз.

Біоплівки також завдають пошкоджень обладнанню станції. Частини системи водопостачання уже доводиться відправляти на Землю, щоб прибрати мікроби.

Вчені вважають, що спеціальне мастило може захистити астронавтів від негативного впливу мікробів на організм людини.

Астронавти обробили деякі матеріали на станції спеціальним мастилом на основі кремнію і перемістили туди бактерії Pseudomonas aeruginosa. Ці бактерії зазвичай живуть у ґрунті та воді на Землі. Потрапивши в організм людини, вони можуть провокувати розвиток хвороб крові та легенів. При цьому вони є стійкими до антибіотиків.

Як показав експеримент, нове мастило не дозволило мікробам створити міцну біоплівку на поверхні. Учені вважають, що подібна технологія відіграватиме важливу роль у боротьбі зі шкідливими бактеріями під час місій на Місяць і Марс.

Нагадаємо, 8-річна британка Ізабелла Пейн за допомогою любительської радіостанції батька зв’язалася  з МКС і поспілкувалася з астронавтом Келлом Ліндгреном із NASA. Розмова тривала 45 секунд.

Коменти