Астрономи стали свідками того, як дві планети розміром з Нептун зіткнулися одна з одною, утворивши хмару з газу і пилу, яка нагадує пончик. Втім одного дня із нього може постати нова планета та супутники — пише видання New Scientist.

Зоряна система за 1800 світлових років від нашої власної, можливо, стала ареною катастрофічного зіткнення, коли дві гігантські планети розбилися разом і згоріли, залишивши після себе сяючу гарячу хмару. Це вперше ми можемо побачити зіткнення планет та його наслідки.

У 2021 році астрономи помітили дивну подію, під час якої схожа на сонце зірка, яка отримала назву ASASSN-21qj, потьмяніла на 95 відсотків. Коли Метью Кенворті з Лейденського університету в Нідерландах та його колеги переглянули минулі спостереження зірки, вони виявили, що її яскравість подвоїлася за три роки до затемнення.

Вони вважають, що причиною яскравості та подальшого затемнення стало те, що дві гігантські планети зіткнулися одна з одною.

«Ми розглянули цілий ряд можливих ідей, — каже Кенворті. «Те, що, здається, відповідає всім наявним у нас даним, — це зіткнення двох крижаних гігантів. Таке бачили вперше». Кожна з цих двох планет мала б у кілька десятків мас Землі, що можна порівняти з Нептуном, і оберталися навколо зірки на відстані, подібній до Юпітера навколо нашого Сонця.

Коменти