Нещодавні спалахи кору у США нагадали чиновникам і населенню про те, що небезпечні інфекційні хвороби ніде не поділися, а запобігти їм завжди легше, ніж лікуватися від наслідків. Певним чином ефективність вакцин шкодить належній імунізації – коли захворювання, як-от кір, дифтерія, поліомієліт тощо – випадають з поля зору людей, починає здаватися, що їх зовсім немає, і щеплення не потрібні. Таке переконання може коштувати дуже дорого – у штаті Огайо з 85 дітей, які захворіли на кір, у лікарні опинилися 36 (42 %). 25 % з тих, хто захворів на кір, матимуть стійкі неврологічні наслідки. А всього два щеплення формують від нього тривалий імунітет.

Медики та чиновники з  FDA (Управління з продовольства і медикаментів США) прогнозують тисячі смертей, яких можна було б уникнути – через зростання відмов від вакцинації, з різних міркувань – від боязні ускладнень до релігійних переконань. Масив антивакцинаторської інформації, чи, радше, дезінформації, в інтернеті, міфи про «легкі хвороби», якими краще перехворіти – теж грають в цьому не останню роль. Для формування колективного імунітету рівень вакцинації має сягати 95 % – тоді ті, кому насправді не можна щепитися, також будуть захищені. Однак зараз кількість звільнених від вакцинації у 10 штатах становить понад 5 %, і наслідки вже помітні. Приміром, у Філадельфії нещеплений чоловік, що заразився кором за межами США, інфікував інших нещеплених у місцевій дитячій лікарні та дитячому садку. Цей спалах кору триває.

Розв’язання проблеми медики і чиновники США вбачають у боротьбі з дезінформацією та нагадуванні про важливість і користь вакцинації. Лікарі, медсестри і фармацевти досі лишаються тими фахівцями, чия думка щодо імунізації є вирішальною для пацієнта. Розповідаючи про те, як працюють вакцини, в який спосіб і на який термін вони формують  імунітет, як часто бувають ускладнення і чим вони відрізняються від реакцій на щеплення, медики можуть повернути довіру до вакцинації і запобігти новим хвилям інфекційних захворювань. Жоден примус тут не працює, лише старий добрий принцип «Говори так, щоб тебе почули».

Читайте також Чи треба боятися вакцинації?

Літературний редактор.

Коменти