Співавтори та керівники дослідження Бенджамін Капістрант (Університет Флориди) та Мелінда Соарес-Фуртадо (Університет Вісконсину у Медісоні) детально розповіли про своє відкриття на засіданні Американського астрономічного товариства в Новому Орлеані. Опрацювавши дані телескопа Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS), запущеного NASA ще 2018 року саме для дослідження екзопланет, науковці побачили дуже цікавого «новачка» у космічній команді – молоду планету віком 400 млн років (Землі, до порівняння, 4,5 млрд років) і з діаметром, що приблизно у 1,1 раза більшим за нашу планету. Цей об’єкт, названий HD 63433 d, у 8 разів ближчий до своєї зірки, аніж Меркурій до сонця, тому справді дуже гарячий – 1257 °C. Це означає, що атмосфери там немає.    

Найімовірніше, кажуть вчені, що це – так званий «лавовий світ» із вулканічними морями, відомими як «океани магми». Утім, ця планета припливно замкнена, тобто один її бік постійно освітлений, а на іншому панує вічна темрява. На думку астрономів, точно виміряний вік і молодість HD 63433 d робить її важливою для розуміння еволюціонування планет розміром із Землю.   

Інша команда науковців з Інституту астрофізики Парижа та Університету Ворика, що в Британії,  за допомогою високоточного спектрографа SOPHIE знайшла нову маленьку і холодну екзопланету HD88986 b – маленьку у космічних масштабах, бо її маса приблизно в 17 разів перевищує масу Землі, і вона вдвічі більша в діаметрі. Її орбіта є надзвичайно довгою для екзопланети такого розміру – 146 діб, і вона значно холодніша – лише 190 °C (проти 1000 °C в атмосферах інших планет). Зате її зовнішній супутник є дуже великим і у 100 разів перевищує масу Юпітера, і викликає в астрономів багато питань щодо його природи та властивостей.      

Читайте також Дві гігантські планети зіткнулися й залишили по собі “пончик” із пилу

Літературний редактор.

Коменти