Українські фахівці з Team Storm Prophet посіли 1 місце на хакатоні NASA Space Apps Challenge, випередивши 58 000 учасників з усіх куточків світу. На заході, що відбувся у жовтні 2023 року, українці представили Space Weather Oracle – ШІ-інструмент, призначений для прогнозування геомагнітних бур.

NASA Space Apps Challenge — це найбільший міжнародний космічний хакатон, організований за підтримки Національного управління з аеронавтики і дослідження космічного простору США. Він проводиться щороку у різних країнах. Учасники хакатону об’єднуються в команди і протягом 48-годин розв’язують практичні завдання від NASA. Торік хакатон проходив 7-8 жовтня онлайн, і за перемогу боролися 8 718 команд. Українці виявилися найкращими.

Ідея створити інструмент з прогнозування геомагнітних штормів належить Анастасії Лукʼяненко, експертці з роботи з нейромережами та одній з організаторів Storm Prophet. Потенційні технічні проблеми, що їх викликають геомагнітні бурі (як-от збої в електромережах та перебої в роботі супутникових систем), за задумом авторів «Оракула», можна пом’якшити завдяки аналізу сонячної активності та даних міжпланетного простору. В основі цього ШІ-інструменту – мережі довготривалої короткочасної пам’яті (LSTM), вдосконалена попередня обробка даних, рання зупинка і перегрупування – комбінація, що є основою для точного прогнозування рівнів геомагнітних штормів. Для оцінки продуктивності моделі учасники Team Storm Prophet використовували її здатність передбачати значення літнього часу, а штормовий час збурень слугував індикатором рівня шторму. Зараз модель «Оракула» доступна на GitHub, а учасники чекають запрошення на церемонію нагородження, яка відбудеться влітку у Вашингтоні.

Читайте також Вчені знайшли п’ять планет із подвійним сонцем, де можливе існування життя

Літературний редактор.

Коменти