Midjourney — це нейромережа, що перетворює написаний користувачем текст на зображення, які згодом можна використовувати у блогах, соцмережах, ба навіть у комерційних цілях. Щоб отримати бажану картинку, користувач має ввести її опис та додаткові параметри, як-от стилістика, розмір, атмосфера та інші деталі (приміром, ім’я художника, чий стиль хотілося б відтворити). Саме це стало каменем спотикання для британських митців, які вирішили позиватися до творців Midjourney, коли з’явився список з 16 тис. імен тих, на чиїх роботах навчався цей ШІ. Серед них – такі відомі художники і скульптори, як Бріджіт Райлі, Демієн Херст, Рейчел Уайтред, Трейсі Емін, Девід Хокні та Аніш Капур.

Частина британських художників консультується з американськими юристами для участі в колективному позові – у США теж не бракує ображених на ШІ митців. Інші готують власний позов у Великій Британії. Але в обох випадках претензія одна: порушення авторських прав. Художники вважають, що Midjourney генерує зображення, дуже схожі на їхні авторські роботи, а це рівнозначно копіюванню; крім того, мережа дозволяє і навіть заохочує користувачів вказувати стиль автора у своїх запитах, а дозволів на таке використання картин, творці, звісно ж, не давали. Позивачі зазначають: «Відповідачі люблять описувати створені ними інструменти ШІ у пишномовних висловлюваннях, але реальність виявилася мерзенною: ШІ-зображення насамперед — це спосіб обходу авторських прав».

Спрогнозувати, яке рішення винесе суд у разі, якщо візьме справу до розгляду, майже неможливо. Судових прецедентів у цій галузі мало, хоча кількість позовів до творців ШІ росте як з води. Буквально всі – письменники, художники, скульптори, ба навіть науковці – закидають розробникам ШІ плагіат і порушення авторських прав. Ті у відповідь кажуть, що використання загальнодоступних творів мистецтва для навчання ШІ не може бути плагіатом за визначенням – як не може бути ним і картинка в підручнику, за яким навчаються діти. На претензію британських митців компанія Midjourney та співвідповідачі Stability AI, Runway AI і DeviantArt мають відповісти до 8 лютого 2024 року.

Читайте також З чат-ботом Bard AI можна вести змістовніші розмови про відео YouTube

Літературний редактор.

Коменти