На слуханнях Сенату США з питань захисту дітей від насильства і сексуальної експлуатації в інтернеті Ліндсі Грем, представник республіканців, та його однопартієць Джош Гоулі фактично змусили гендиректора Meta Марка Цукерберга перепросити у батьків, чиї діти постраждали у соцмережах. У своїй вступній промові сенатор Грем прямо звинуватив соціальні мережі загалом та Facebook й Instagram зокрема у заподіянні психологічної і фізичної шкоди неповнолітнім користувачам.

Містере Цукерберг, ви та компанії перед нами, я знаю, що ви не хочете, щоб це було так, але ваші руки в крові. У вас є продукт, який вбиває людей.  

Утім, змусити Цукерберга труснути калиткою не вдалося. Коли сенатор Гоулі спитав, чи не хоче той за власні кошти створити компенсаційний фонд для жертв соцмереж, на яких і заробив свої мільярди, директор Meta нічого на це не відповів. Натомість Марк Цукерберг повернувся до присутніх на слуханнях батьків, які тримали в руках фото постраждалих, і попросив вибачення, заявивши, що ніхто не має переживати те, що пережили ці родини, що йому дуже шкода, і що його компанія робить все можливе, аби такого більше не сталося. Також він розповів, що за останні 8 років Meta впровадила понад 30 інструментів безпекового контролю, включно з батьківським, витратила на це $20 млрд і найняла майже 40 тис. працівників, що працюють задля безпеки і захисту дітей.

Генеральний директор компанії Snap Еван Шпіґель  також висловив співчуття батькам, чиї діти отримали доступ до нелегальних наркотиків через Snapchat. Наприкінці 2023 року родини понад 60 підлітків подали на Snap до суду за сприяння наркоторгівлі; стверджується, що наслідком дій і бездіяльності компанії були випадки передозувань.    

Дісталося і очільнику TikTok Шу Цзі Чу – за ймовірні зв’язки компанії з комуністичним Китаєм; він мусив двічі нагадувати, що народився у Сингапурі, і ніяк з Пекіном не пов’язаний – та, схоже, на сенаторів це не справило жодного враження. У ЗМІ вже охрестили ці слухання «двопартійним грилем» – прилітало і від демократів, і від республіканців геть усім.

Discord, за словами Діка Дурбіна, голови Юридичного комітету, використовувався для викрадення і зґвалтування дітей, Instagram допоміг об’єднати і активно просував мережу педофілів, TikTok став «платформою вибору» і мисливськими угіддями для хижаків, що полюють за неповнолітніми, Snapchat, окрім наркоторговців, використовували шантажисти, які видурювали у підлітків сексуальні матеріали, а потім вимагали грошей за нерозповсюдження. Ну а Х (екс-Twitter) буквально заполонив фото- і відеоконтент із сексуальною експлуатацією дітей (не останньою чергою тому, що Маск розігнав заледве не всіх модераторів).  

Звинувачення ці аж ніяк не безпідставні. Утім, попри градус напруги на слуханнях, правозахисники США кажуть, що законодавці більше зацікавлені у можливості поговорити і згодом побачити себе на великому екрані, аніж в ухваленні реально дієвих законів із захисту дітей. Але це проблема чи не всіх законодавців у всьому світі. А доки навколо цих, справді серйозних проблем, ламаються списи, не зайве буде нагадати батькам, як вони самі можуть захистити своїх нащадків.

Фахівці з кібербезпеки радять закривати вебкамери на пристроях, якщо ті не працюють, використовувати функції батьківського контролю і безпечного пошуку, знати, на якій платформі дитина проводить час, переглядати налаштування конфіденційності пристрою, браузера та часто використовуваних програм, і – самим не залипати у соцмережах з ранку до ночі. Також важливо навчити дітей того, що незнайомці в мережі бувають не менш небезпечними, аніж на вулиці, і що в жодному разі не слід ділитися особистою інформацією онлайн; не можна надсилати свої фото невідомим, особливо якщо вони про це просять, слід уникати приватних розмов з ними, і за будь-яких сумнівів чи перших ознак небезпеки звертатися до того дорослого, кому вони довіряють. А самим батькам – і це, либонь, найважче – треба стати такими дорослими.

Літературний редактор.

Коменти