Приголомшливі фото виверження вулканів на Іо, супутнику Юпітера, отримали науковці НАСА. Космічний зонд «Юнона» (названий на честь римської богині, дружини Юпітера) вдруге наблизився до поверхні Іо на рекордні 1500 км (до порівняння, під час прольоту 15 жовтня 2023 року відстань до Іо становила 11 680 км) і зафіксував виверження одного або двох вулканів супутника. Зібрані дані допоможуть дослідникам НАСА отримати детальніше уявлення і про внутрішню структуру Іо, і про поверхню космічної «подруги» Юпітера.

Місія НАСА «Юнона» стартувала ще 2016 року. Космічному зонду вдалося вперше зазирнути крізь щільні хмари Юпітера (точнісінько як римській міфології, де лише дружина Юнона бачила крізь хмари, якими оточував себе бог-громівник) і зібрати дані для вивчення магнітного поля, складу і структури газового гіганта. Розширена місія «Юнони» почалася 2021 року – в її межах передбачалося вивчення найбільших супутників Юпітера – Іо, Європи і Ганімеда. Іо – це бурхливий вулканічний світ, з найпотужнішими в усій Сонячній системі виверженнями вулканів. Науковці пояснюють це дією гравітації Юпітера, яка викликає припливний розігрів надр Іо (на глибині 50 км там лежить океан магми), і, як наслідок – вулканічну активність.

Наступне зближення «Юнони» з Юпітером має відбутися 7 березня 2024 року, а загалом місію продовжили до вересня 2025 року – хоч є ймовірність, що «Юнона» працюватиме і потім. Цей зонд оснащений захистом від радіації (для уникнення впливу на прилади) і найбільшими з будь-коли створених сонячними панелями, тож зможе функціонувати, аж доки отримуватиме живлення.   

Літературний редактор.

Коменти