Супутник Сатурна Мімас, прозваний «Зіркою смерті» через наявність на поверхні велетенського ударного кратера Гершеля діаметром 140 км (що робить його схожим на космічну станцію з кіносаги «Зоряні війни»), схоже, зміг вже вкотре здивувати астрономів. Вимірюючи майже ідеально круглу орбіту Мімаса, науковці дійшли висновку, що під крижаною корою він приховує глибокий підземний океан з рідкої води.  

На цю думку вчених наштовхнули коливання супутника під час руху навколо газового гіганта. Спочатку версій було дві – подовжене кам’янисте ядро Мімаса, або рух води під крижаною корою. Моделювання руху Мімаса і аналіз тисяч знімків, зроблених апаратом «Кассіні», що вивчав Сатурн і його супутники з 2004 по 2017 роки, переконали науковців у правильності версії щодо океану. І це стало для них справжнім сюрпризом.

Згідно з розрахунками, глибина океану, що лежить під крижаною корою Мімаса завтовшки 24 км, становить приблизно 70 км, а температура води на дні може сягати десятків градусів Цельсія. Це навіть уможливлює наявність життя у підземних водах Мімаса, хоча за космічними мірками цей океан є дуже молодим – утворився він 25 млн років тому. Гравітаційний вплив Сатурна деформував ядро Мімаса, що призвело до його нагрівання, і внутрішнє тепло розтопило товсту кригу на його поверхні. Танення криги, на думку вчених, завершилося приблизно 2 – 3 млн років тому. Узагалі 25 млн років – замало для виникнення життя, але хтозна, можливо, «Зірка Смерті» підготувала астрономам ще один сюрприз.      

Літературний редактор.

Коменти