Автоматичний роботизований космічний зонд «Вояджер-1», запущений НАСА 5 вересня 1977 року, що зараз перебуває на відстані 15 млрд миль від Землі, перестав надсилати телеметричні дані. Комп’ютерний збій у роботі зонда зафіксували ще торік у листопаді, коли замість телеметрії «Вояджер-1» почав надсилати до НАСА дивний двійковий код. Відтоді команда Лабораторії реактивного руху в Каліфорнії фактично керує ним наосліп, визнаючи, що відновити роботу «Вояджера» було б справжнім дивом.

Збій у роботі ветерана міжзоряних мандрів науковці пов’язують з помилкою енергозалежної пам’яті, що виникла в бортовій системі Flight Data System (FDS). Найімовірніше, це спричинить повне виведення з експлуатації «Вояджера-1». Утім, зонд ще й досі може приймати команди із Землі, тож науковці – хоч вже й без особливої надії – намагаються повернути його до «життя».  

Місія «Вояджер» від НАСА, в межах якої й працюють зонди «Вояджер-1» і «Вояджер-2», триває вже понад 46 років. Те, що примітивна за сучасними мірками пам’ять зонда пропрацювала майже пів століття, вражає; обидва зонди набагато перевершили заплановані терміни використання. Але «Вояджер-1» ще й став першим в історії людства космічним апаратом, який покинув геліосферу і вийшов у міжзоряний простір – НАСА повідомило про це 12 вересня 2013 року.

Літературний редактор.

Коменти