У звіті некомерційної організації Tech Transparency Project (TTP) йдеться про те, що соцмережа Х надавала преміум-передплату підсанкційним (у США) особам. До списку «перевірених» потрапив навіть генеральний секретар Хезболли Хасан Насралла, чий обліковий запис із понад 93 000 підписників, був позначений як «ID підтверджено», – тобто власник надав Х державне посвідчення особи.

Усього у звіті TTP ідентифіковано 28 «достойників» з-поміж приватних осіб та установ. Похизуватися золотою «галочкою» на платформі Х (позначка для організацій, її вартість у січні 2024 знизилася з $1000 до $200 на місяць) могли іранське державне інформаційне агентство Press TV, російський Тінькофф Банк та Ансаралла, хуситське угруповання, нещодавно визнане у США терористичним. Синеньку, для приватних осіб, мав, зокрема, Аль-Сааді Каддафі, син покійного лівійського диктатора Муаммара Каддафі (певний час він відстежував публікації Маска). 18 облікових записів було перевірено вже після поглинання Маском Twitter, 10 платили, щоб зберегти «галочку», отриману раніше.

Платформа Х майже блискавично, щойно з’явився звіт TTP, поприбирала своє фальшиве «золото» майже з усіх вказаних у ньому акаунтів, за винятком Press TV і Тінькофф Банку, а в коментарі для ЗМІ заявила, що «X використовує надійний і безпечний підхід до наших функцій монетизації, дотримуючись юридичних зобов’язань, а також проводить незалежну перевірку, залучаючи наших платіжних провайдерів. Деякі облікові записи, перераховані у звіті, не вказані прямо у санкційних списках, деякі інші можуть мати видимі «галочки» на акаунтах, але не отримують жодних послуг, що підпадають під санкції».

У TTP слушно відповіли, що, згідно із законом, підприємствам США взагалі заборонено проводити економічні операції з підсанкційними особами та організаціями, а внутрішня політика X не дозволяє продаж преміум-пакетів тим, на кого накладено фінансові санкції. Також малоймовірне введення в оману програми перевірки Х – бо особистості тих, хто зголосився щомісяця платити $1000 за верифікацію, дуже добре відомі. Тож, найпевніше, це непряма, але дієва легітимізація терористів; нічого дивного і нічого нового, як на Ілона Маска.    

Літературний редактор.

Коменти