Проблема забруднення довкілля вимагає розв’язання не лише на Землі. Людство примудрилося загидити й космос. Станом на 2023 рік навколо нашої планети оберталися понад 23 000 об’єктів, віднесених до космічного сміття – «мертві супутники», останні ступені ракет, фрагменти знищених супутників тощо. І всі вони є загрозою космічним апаратам. Тож, щоб допомогти очистити земну орбіту, японська компанія Astroscale розробила і успішно вивела в космос демонстраційний супутник ADRAS-J. Підсобили їй у цьому Rocket Lab зі своєю ракетою Electron.

Супутник ADRAS-J, обраний для I фази демонстраційної програми з комерційного видалення сміття, має зустрітися зі старим верхнім ступенем японської ракети H-2A, який перебуває на орбіті Землі вже майже 15 років. Як і належить на першому побаченні, ADRAS-J не робитиме різких рухів – наразі його завданням є безпечно наблизитися до великого уламка ракети, визначити розташування з використанням наземних даних, і лише за кілька місяців, за можливості, зробити знімки і оцінити стан – чи придатний цей ступінь для видалення.

Боротися із космічним сміттям можна, знявши його з орбіти або перемістивши на меншу висоту, де воно згорить в атмосфері Землі. Але таким діям має передувати ретельна розвідка, і саме для цього й створили ADRAS-J. Компанія Astroscale написала у своєму блозі на Х: «ADRAS-J офіційно на чергуванні і готовий до зустрічі з космічним сміттям! Нехай почнеться нова ера космічної стійкості!»

Літературний редактор.

Коменти